wakacje_kalkulator

„Poszukuję oferty last-minute…” – to najpopularniejsze zdanie wypowiadane przez klientów biur podróży w sezonie. Przewrotnie, to właśnie sezon jest najgorszym momentem na szukanie ofert tego typu.

Piszę o tym właśnie teraz, gdyż nadchodzi zima – doskonały czas na szukanie „okazji”. Zastanówmy się zatem, jak podróżować i jak szukać ofert, by nie przepłacać?

Ile to kosztuje?

Przygotowany przez Mondial Assistance w maju 2015r. raport nie pozostawia złudzeń. Chociaż liczba osób planujących wakacje rośnie – nadal daleko nam do europejskiej czołówki. Jak wynika z raportu prawie połowa respondentów nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Jeśli chodzi o pozostałą część 68% spędzi urlop w Polsce, a tylko 32% Polaków spędzi wakacje za granicą.

statystyki_wakacje2015

Jak widać, wakacje są dla nas nadal dużym wydatkiem. Postanowiłem zatem wykorzystać moje wieloletnie doświadczenie związane z branżą turystyczną i podzielić się informacjami o tym, w jaki sposób zaplanować wakacje by nie przepłacać. pobierzPonieważ planowanie, to połowa sukcesu przygotowałem również kalkulator, który pomoże zaplanować wydatki związane z wyjazdem. Zanim bowiem zaczniemy szukać upragnionej wycieczki, bądź wczasów musimy określić budżet oraz ogólną sytuację: czy podróżujemy sami, we dwoje czy z dziećmi? Czy nastawiamy się na wypoczynek, czy zwiedzanie? Czy możemy wyjechać w każdej chwili, czy wyłącznie w wyznaczonym terminie? Te wszystkie elementy będą ważne podejmowaniu ostatecznie decyzji. Zanim jednak ją podejmiemy warto abyśmy wzięli pod uwagę kilka ważnych rad:

Jak nie przepłacać:

  1. Podróżuj poza sezonem

Jeśli tylko masz taką możliwość nie korzystaj z urlopu w sezonie. Gdy jest popyt ceny rosną. Jesienią oraz zimą dużo łatwiej znajdziesz korzystną ofertę. Przy okazji nie zaznasz takich upałów oraz tłumów turystów.

2. Wybieraj mniej popularne kierunki

Zimą doskonałe są miejsca o umiarkowanym klimacie, jak Wyspy Kanaryjskie, czy Madera. Kierunki popularne latem nawet do 50% taniej możemy kupić jesienią i zimą. Warto również zastanowić się nad kierunkami egzotycznymi – szczególnie Indonezją.

3. Sprawdź co się opłaca- indywidualny wyjazd, czy zorganizowany przez biuro podróży.

To czy zorganizujemy wyjazd sami, czy kupimy gotowy pakiet ma duże znaczenie. Bardzo często wypoczynek w Europie jest tańszy, gdy zorganizujemy go sami. Dotyczy to zarówno wczasów, jak i wycieczek. Również wypoczynek w krajach egzotycznych warto zorganizować samemu. W tym ostatnim wypadku najdroższy jest przelot, zatem wiele możemy zaoszczędzić przy wyborze taniego zakwaterowania oraz stołując się w lokalnych restauracjach.

Popularne kierunki pozaeuropejskie, jak Tunezja, Egipt, Turcja – bardzo często są atrakcyjniejsze są cenowo, gdy nabywamy pełen pakiet w biurze podróży. Dzieje się tak, gdyż biura podróży wykupując dużą ilość miejsc hotelowych i wynajmując własne czartery – nawet po doliczeniu własnej prowizji – są w stanie zaoferować nam atrakcyjne ceny.

4. Kupuj tanie bilety lotnicze

Jeśli planujesz wycieczkę lotniczą korzystaj z tanich biletów lotniczych. Jak się przekonasz wypełniając załączony kalkulator większą część budżetu urlopowego pochłania podróżowanie. Jeśli korzystasz z tanich linii lotniczych kup bilety wcześniej, gdyż są tańsze. Korzystając z low-costów jesteś w stanie zwiedzić całą Europę. Jeśli natomiast czeka Cię dalsza wyprawa – warto sprawdzać na bieżąco promocje linii lotniczych.

5. Korzystaj z tanich restauracji oraz hipermarketów

Korzystanie z lokalnych restauracji oraz dużych sklepów pozwala zaoszczędzić. Jeśli podróżujesz z całą rodziną – warto w niektórych wypadkach zastanowić się nad pakietem „all inclusive”. Gromadka wiecznie głodnych dzieci i drogie restauracje potrafią mocno wypłukać portfel. W tej sytuacji dla świętego spokoju i wiecznie pełnego stołu – warto czasem skorzystać z oferty all inclusive.

6. Korzystaj z tanich noclegów

Jeśli nie zależy Ci na komforcie szukaj tanich hoteli lub hosteli. Możesz również skorzystać z couchsurfingu, czyli znaleźć darmowy nocleg u kogoś w domu.

7. Wymień walutę w Polsce

Najczęściej kantory na lotniskach i w hotelach nie oferują tak dobrych warunków wymiany waluty, jak nasze rodzime kantory (najlepiej internetowe).

8. Zwiedzaj za darmo

Jeśli planujesz zwiedzanie – sprawdź przed podróżą gdzie warto się wybrać oraz jakie są ceny wejściówek. W wielu miastach organizowane są również darmowe wycieczki z przewodnikiem.

9. Sprawdź dobrze ofertę wypożyczalni samochodów

W miejscowościach turystycznych konkurencja wypożyczalni samochodów jest bardzo duża. Warto zatem dokładnie sprawdzić ofertę i trochę się potargować.

10. Znajdź dobrego specjalistę ds. turystyki

Z własnego doświadczenia wiem, że osoba pracująca w biurze podróży przegląda codziennie setki ofert turystycznych. Dobrze znaleźć dobrego specjalistę i utrzymywać z nim kontakt. Warto poprosić o przesyłanie najciekawszych ofert sms-em, bądź drogą mailową. Najciekawsze oferty znikają bardzo szybko, a pracownik biura zawsze może wykonać dla nas rezerwację wstępną, co da nam trochę czasu na podjęcie decyzji.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję policz wszystkie koszty:

kalkulator_wakacjePobierz kalkulator

Jeśli chcesz otrzymywać podobne artykuły i darmowe materiały dopisz się do listy:

Zapisz się: